Skoči na vsebino
Gumb išči|

Zapri iskalnik

eBreščan

Spoštovane občanke, spoštovani občani,

dobrodošli v spletni aplikaciji, ki vam ponuja dodatno možnost za sodelovanje z Občino Brežice.
V aplikaciji so na voljo trije obrazci - za vprašanja, ki jih želite postaviti občini, za predloge, ki nam ji  želite sporočiti in za pohvale, kar se vam zdi pomembno za izboljšanje življenja v naši občini, v občini Brežice.
Zahvaljujemo se vam za sodelovanje in vas lepo pozdravljamo!

Ekipa vašega eBREŠČANa

Vprašaj nas

Označite natančno lokacijo na zemljevidu
Odlagalno mesto

Izberite fotografije
ali jih povlecite v to polje

Prostorski akti

Dostop do priobalnega območja na reki Krki

10. 07. 2024

Ker sem aktiven član ribiške družine Brežice, me zanima kako je z dostopom do priobalnega območja na reki Krki. Večina lastnikov, ki ima parcele ob reki Krki je dostop do vode na nek način omejilo (table - prehod prepovedan, privat zemljišče, nekateri z ograjami). Ali je v občinskem prostorskem aktu kje posebej naveden ta privilegij do privatnega dostopa do vode oz. blokiranja 5m priobalnega javnega dostopa?

Slišimo

10. 07. 2024

Vprašanje je bilo sprejeto, nanj bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.

Zaključeno

15. 07. 2024

Spoštovani,

Občinski prostorski načrt Občine Brežice  (OPN; Uradni list RS. št. 41/1 in 80/21) za področje varstva voda (105. člen) povzema določila oziroma usmerja k uporabi Zakona o vodah.

Gradnje objektov in ureditve v priobalnem pasu ureja Zakon o vodah (ZV-1; Uradni list RS, št. 67/022/04 – ZZdrI-A, 41/04 – ZVO-1, 57/0857/12100/1340/1456/1565/2035/23 – odl. US, 78/23 – ZUNPEOVE in 52/24 – odl. US), pristojna služba za dovoljevanje teh gradenj in ureditev pa je Direkcija RS za vode in ne občina. Skladno s tem zakonom lastniki zemljišč v priobalnem pasu ne smejo ovirati dostopa do voda ali ograjevati zemljišč. Za vsakršne ureditve pa si morajo pridobiti vodno soglasje pristojne direkcije. Za območje reke Krke je pristojna Direkcija RS za vode, Urad za upravljanje z vodami, Sektor območja spodnje Save.

 

Nekaj ključnih zakonskih določb:

1. Zakona o vodah:

14. člen (priobalno zemljišče celinskih voda):

(2) Zunanja meja priobalnih zemljišč sega na vodah 1. reda 15 metrov od meje vodnega zemljišča, na vodah 2. reda pa pet metrov od meje vodnega zemljišča.  (op. reka Krka se uvršča med vodotoke 1. reda)

(4) Ne glede na določbe drugega odstavka tega člena sega zunanja meja priobalnih zemljišč na vodah 1. reda zunaj območij naselja najmanj 40 metrov od meje vodnega zemljišča. ….

 

38. člen (omejitve, povezane s splošno rabo)

(1) Lastnik ali drug posestnik vodnega, priobalnega ali drugega zemljišča mora dopustiti vsakomur neškodljiv prehod čez svoje zemljišče do vodnega ali morskega dobra, ter dopustiti splošno rabo vodnega ali morskega dobra, razen, če je na vodnem, priobalnem ali drugem zemljišču zgrajen objekt iz 5., 6. in 7. točke prejšnjega člena. (37. člen:»5. gradnjo objektov, potrebnih za rabo voda, ki jih je za izvajanje posebne rabe vode nujno zgraditi na vodnem oziroma priobalnem zemljišču (npr. objekt za zajem ali izpust vode), zagotovitev varnosti plovbe in zagotovitev varstva pred utopitvami v naravnih kopališčih, 6. gradnjo objektov, namenjenih varstvu voda pred onesnaženjem, in 7. gradnjo objektov, namenjenih obrambi države, zaščiti in reševanju ljudi, živali in premoženja ter izvajanju nalog policije.«)

(2) Raba priobalnega zemljišča, ki je neposredno povezana s splošno rabo (zadrževanje na priobalnem zemljišču in odlaganje predmetov za kopanje, potapljanje, drsanje, plovbo in podobno), je dovoljena, če se lastniku ali drugemu posestniku priobalnega zemljišča s takšno rabo ne povzroča škoda.

(3) Na vodnem ali priobalnem zemljišču ni dovoljeno postavljati objektov ali drugih ovir, ki bi preprečevale prost prehod ob vodnem ali morskem dobru.

(4) Ne glede na določbe prvega odstavka tega člena lahko lastnik ali drug posestnik objekta javne infrastrukture izključi splošno rabo na območju, na katerem se nahaja objekt, če je to nujno zaradi varovanja življenja ali zdravja ljudi.

(5) Lastnik ali drug posestnik vodnega, priobalnega ali drugega zemljišča zaradi omejitev iz prvega, drugega in tretjega odstavka tega člena nima pravice do odškodnine, razen za navadno škodo.

 

50. člen (poseg v prostor, ki lahko vpliva na vodni režim ali stanje voda)

(1) Poseg v prostor, ki bi lahko trajno ali začasno vplival na vodni režim ali stanje voda, se lahko izvede samo na podlagi vodnega soglasja.

(2) Poseg iz prejšnjega odstavka je:

1.    1.  poseg na vodnem ali priobalnem zemljišču,

…..