Skoči na vsebino
Gumb išči|

Zapri iskalnik

09.09.2024 / Sporočila za javnost

Župani Novega mesta, Kočevja, Črnomlja in Brežic pozivajo Vlado RS k ukrepanju

Deli na FBNatisni

Novo mesto, 9. september - Na današnji novinarski konferenci v prostorih Mestne občine Novo mesto, ki je bila odziv po nedeljskem streljanju v romskem naselju Šmihel in četrtkovi izredni seji v Državnem zboru, so župani Novega mesta, Kočevja, Črnomlja in Brežic državo pozvali k takojšnjemu ukrepanju pri reševanju romske problematike. »Če sistem pelje iz slabega na slabše, ga je potrebno spremeniti.«

"Obžalujemo, da je včeraj prišlo do strelskega obračuna znotraj romske skupnosti med dvema družinama. Žrtev tega streljanja je bil otrok, mladoletna deklica. Na srečo ni šlo za tragičen izid, ampak za hujšo telesno poškodbo," je dejal župan Mestne občine Novo mesto Gregor Macedoni. Incident dokazuje, da so Romi sami sebi največja grožnja in da je za nastali položaj najbolj odgovorna država, ker ne ukrepa, je dejal.

Župan Občine Brežice Ivan Molan je dejal, da je razočaran nad nepoznavanjem  pristojnosti občin  in preusmerjanjem odgovornosti iz države na občine, kar je bilo slišati na izredni seji Državnega zbora. Zakon o romski skupnosti je v veljavi od leta 2007, kjer jasno piše, za kaj vse je odgovorna država (izobraževanje, zaposlovanje, ohranjanje romske kulture), občine v sodelovanju z državo pa naj bi zagotavljale pogoje za urejanje prostorske problematike romskih naselij. Občina Brežice to že ureja.

Župan je poudaril, da je problem denar in sicer nenamenska poraba socialnih transferjev,  saj država ne ve, za katere namene se sredstva iz naslova socialnih transferjev porabljajo. Nujne so sistemske spremembe, ker kazenski oz. kaznovalni sistem ne deluje. Župan vidi dve rešitvi – ali naj vlada začne s spremembo zakonodaje ali pa naj odstopi, ker očitno stvari več ne obvladuje.

Župan Molan je še dodal, da se boji, da se lahko v prihodnje zgodi še hujši incident. Dejal je še da policisti niso zaščiteni, omenil je grožnje in napade na člane družin policistov, zato je zadnji čas, da se država resno loti reševanja romske problematike.

»Z  neukrepanjem dela država škodo tudi tisti romski populaciji, ki živi v skladu s pravili družbe in spoštuje zakonodajo, saj zaradi neukrepanja ob incidentih posameznikov pade slaba luč na vse,« je povedal župan.

Podžupan občine Kočevje v začasnem opravljanju funkcije župana Gregor Košir je dejal, da obžaluje, da se morajo župani občin, v katerih živijo Romi, zbirati vedno takrat, ko gredo zadeve že čez rob. Obstoječe ukrepe je označil za brezzobe, kar dokazuje teren. Občina opravljajo svoje naloge, država pa mora urediti osnovno varstveno situacijo ter spremeniti sistem, ki mora učinkovito sankcionirati.

Župan občine Črnomelj Andrej Kavšek je opozoril, da so imeli "pester vikend". Gorela je hiša v romskem naselju, demoliran je bil tudi lokal. Prepričan je, da policisti na terenu potrebujejo večja pooblastila in da mora država čim prej ukrepati. Dejal je še, da tudi policijski sindikat zahteva spremembo zakonodaje, da bi sistem postal učinkovit in omogočil integraciji vseh. Romska problematika je dejansko socialna problematika, je še dodal.

20240909_120440.jpg20240909_120539.jpg20240909_122014.jpg