Skoči na vsebino
Gumb išči|

Zapri iskalnik

05.02.2025 / Sporočila za javnost

Občina Brežice in Posavski muzej Brežice sta bila uspešna pri prijavi na prvi razpis Interreg programa Slovenija-Hrvaška 2021-2027 za sofinanciranje projektov manjšega obsega

Deli na FBNatisni

Prvi rok odprtega javnega razpisa Interreg programa Slovenija-Hrvaška 2021–2027 za predložitev projektov manjšega obsega se je zaključil 31. januarja 2024. Med 237 pravočasno prispelimi projektnimi predlogi sta bila odobrena tudi projekta KOLO JE BICIKL in EU4Crafts, ki bosta izvajana v občini Brežice.

Izmed vseh prejetih predlogov je na 6. zasedanju Odbora za spremljanje, ki je potekalo konec meseca januarja 2025, bilo za sofinanciranje odobrenih 73 projektov manjšega obsega, v skupni vrednosti 1.433.939,20 EUR ESRR sredstev.  Na ravni programa je bilo tako dodeljenih 99,58% sredstev ESRR razpoložljivih za sofinanciranje projektov manjšega obsega.

Med odobrenimi projekti sta projekt KOLO JE BICIKL, katerega bo vodila Občina Brežice v sodelovanju z Občino Brdovec, Zvezo kolesarjev Hrvaške in Ljubljansko kolesarsko mrežo ter projekt Prepletene pridne roke (EU4Crafts), ki ga bo izvajal Posavski muzej Brežice v sodelovanju z Dvorom Trakošćan.

KOLO JE BICIKL

Glavni cilj projekta Kolo je bicikl je spodbujanje čezmejne trajnostne mobilnosti in izboljšanje povezanosti prebivalcev obmejnega območja skozi ozaveščanje o prednostih kolesarjenja ter izobraževanje o varni in učinkoviti uporabi koles. Projekt prispeva k razvoju oziroma preobrazbi kolesarske infrastrukture, povečuje zavedanje o pomenu aktivne mobilnosti in spodbuja lokalne skupnosti k uporabi trajnostnih prevoznih sredstev.

Namen projekta je spodbuditi skupnost k izkoriščanju prednosti kolesarjenja, hkrati pa okrepiti lokalne vezi, promovirati zdrav način življenja ter zmanjšati negativne vplive na okolje.

Partnerji: Občina Brežice, Občina Brdovec, Zveza kolesarjev Hrvaške, Ljubljanska kolesarska mreža

Skupna vrednost projekta: 31.000 EUR

Glavne aktivnosti:

  • Organizacija dveh čezmejnih kolesarskih dogodkov  s skupnim kolesarjenjem iz hrvaške v Slovenijo in  iz Slovenije na Hrvaško (Brdovec/Brežice)
  • Organizacija dveh javnih dogodkov s kulturnim programom in delavnicam varne vožnje za starejše z obnovo CPP pravil za kolesarje, vključno z usposabljanjem za e-kolesa. Dogodka bosta vključevala tudi delavnice kolesarske vzgoje za mlajše, kjer se bodo učili popravil koles in cestnoprometnih pravil.
  • Organizirani kolesarski ogledi znamenitosti v Brežicah in Brdovcu.

PREPLETENE PRIDNE ROKE (akronim EU4Crafts)

Glavni cilj projekta Prepletene pridne roke (akronim EU4Crafts) je s skupnim sodelovanjem in prenosom znanja prispevati k ohranjanju tradicionalnih veščin in rokodelstva, ki padajo v pozabo. Projekt bo okrepil kakovost življenja prebivalstva v manjših okoljih z obeh strani slovensko-hrvaške meje in s tem ustvaril občutek skupnosti in spodbudil prebivalstvo k deljenju in gojenju ročnih del. 

Namen projekta je krepitev zaupanja in sodelovanja lokalnega čezmejnega prebivalstva s prenosom znanj in veščin izdelovanja tradicionalnih rokodelskih izdelkov ter izmenjavo izkušenj o pomenu kulturne dediščine.

Partnerji: Dvor Trakošćan, Posavski muzej Brežice

 Skupna vrednost projekta: 17.920,00 EUR

Glavne aktivnosti:

  • Organizacija dveh čezmejnih dogodkov (Doživi barok in Baročni dan) na obeh gradovih, s povezovanjem območij prek znanj in veščin – snovne in nesnovne dediščine; 
  • Čezmejni dogodek Doživi barok bo organiziran z namenom krepitve zaupanja in sodelovanja lokalnega čezmejnega prebivalstva s prenosom znanj in veščin izdelovanja tradicionalnih rokodelskih izdelkov. Dogodek bo vseboval:
    • Kostumirano poučno predavanje Zajtrk z grofico: predavanje o življenju na dvoru v času baroka, fotografiranje z »grofico« ter degustacija tradicionalnih jedi
    • Strokovno vodstvo kustosa po dvoru z namenom seznanjenja z baročno dediščino
    • Likovna delavnica risanja baročnih vezenin
    • Izdelava poučne dvojezične knjižice za otroke, ki jih bo poučila o baroku
  • Čezmejni dogodek Baročni dan bo organiziran z namenom krepitve zaupanja in sodelovanja lokalnega čezmejnega prebivalstva s prenosom znanja in izmenjavo izkušenj o pomenu kulturne dediščine. Dogodek bo vseboval:
  • Različne delavnice na temo baročnih ročnih del po interesih ciljnih skupin.
  • Ogled Viteške dvorane s predavanjem o freskah
  • Koncert baročne glasbe