25.03.2025 / Sporočila za javnost
V Brežicah je potekala uvedba v delo za izvedbo protipoplavnih ukrepov na povodju Sotle
Deli na FBNatisni
Brežice, 25. marca - V sejni sobi Občine Brežice je potekala novinarska konferenca namenjena predstavitvi projekta Izvedba celovitih protipoplavnih ukrepov na povodju Sotle za varovanje Rigonc, Gmajne in Dobove in uradna uvedba v delo. Projekt, ki obsega ureditev nasipa in struge ter porečja v dolžni približno 3,5 km od Rakovca do dela Rigonc, je sofinanciran z evropskimi sredstvi iz Načrta za okrevanje in odpornost (NOO), investitor projekta je Direkcija republike Slovenije za vode. Sodelovanje Občine Brežice pri pripravi projekta je bilo ključno in primer dobre prakse sodelovanja med Direkcijo za vode in občino, saj je občina izvedla javno naročilo za izdelavo projektne dokumentacije za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja, pridobila pravico graditi na 61 zemljiščih in predložila vso potrebno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja za izvedbo projekta.
Župan Ivan Molan: »Veseli smo, da se bo urejala poplavna varnost ob Sotli, vendar bo protipoplavna zaščita celovita šele z izgradnjo HE Mokrice in pripadajočimi ureditvami«
Župan Občine Brežice Ivan Molan dejal, da je vesel skorajšnje uresničitve projekta, ki je rezultata uspešnega sodelovanja med Direkcijo za vode in občino, saj je občina v kratkem času pripravila potrebno dokumentacijo in pridobila potrebna soglasja lastnikov 61 zemljišč, po katerih bodo potekale protipoplavne ureditve. Župan se je zahvalil krajanom, ki so bili pripravljeni dati soglasja za izvedbo ukrepov na svojih zemljiščih in sodelavcem, ki so opravili zahtevno nalogo. Kot je opozoril župan Ivan Molan pa bo celovita zaščita pred poplavami mogoča šele z ureditvami ob izgradnji HE Mokrice in s poglabljanjem Save. HE Mokrice ostaja ključna za zaščito protipoplavne varnosti tako ob povodju Sotle kot spodnje Save – projekt protipoplavnih ukrepov na povodju Sotle se namreč konča pred nasipom v Rigoncah, ki pa je del projekta HE Mokrice.
Tudi v. d. direktorja Direkcije za vode Urška Hočevar je izrazila veselje nad uspešnim sodelovanjem z občino. Kot je dejala, gre za projekt v skupni vrednosti 2,3 milijone evrov, ki bo končan še predvidoma v tem letu – do konca 2025. Kot predstavnica investitorja je podpisala dokument za uvedbo v delo s predstavnikom izvajalca del Vodnogospodarskim podjetjem (VGP) Novo mesto, d.d., ki je podpisal tudi v imenu partnerja družbe CGP Markom Plescem in direktorjem podjetjem Infra d.o.o. Janezom Pustatičnikom, izvajalcem storitve inženirja in nadzornika pri projektu Izvedba celovitih protipoplavnih ukrepov na povodju Sotle za varovanje Rigonc, Gmajne in Dobove.
Predstavnik podjetja Infra d.o.o. Anton Vetrih je podrobneje predstavil projekt in opozoril, da bo v sklopu projekta tudi nekaj prekinitev del zaradi upoštevanja časa gnezdenja določenih vrst ptic in drstitve rib ter ostalih živalskih vrst. »V pripravi je podrobnejši terminski plan izvedbe del, ki upošteva vse zahteve varstva narave,« je dejal.
Na novinarski konferenci je sodelovala tudi poslanka Državnega zbora Nataša Avšič Bogovič, ki se zavzema za čimprejšnjo izgradnjo HE Mokrice. Kot je povedala, bi tudi v primeru ločene izgradnje protipoplavne zaščite brez HE Mokrice morali poglobiti Savo. Kot že povedano, bi izvajanje takšnega deljenega projekta zahtevalo enak postopek presoje o prevladi interesa. Glede aktivnosti v zvezi z gradnjo HE Mokrice na državni ravni je poslanka dejala, da trenutno poteka tretja presoja glede prevlade javnega interesa energetike nad varstvom narave.
Udeleženci novinarske konference
Podpis dokumanta za uvedbo v delo