22.11.2024 / Sporočila za javnost
Stališče občine glede vprašanja varovanje pred poplavami brez HE Mokrice
Deli na FBNatisniGlede na to, da se v javnosti pojavljajo ideje posmeznikov o tem, da bi bila izvedba zaščite pred poplavami ločena od gradnje HE Mokrice in tako hitrejša, Občina Brežice predstavlja svoje stališče. Na občini razumemo, da predlog o delitvi projekta HE Mokrice na poplavno varnost in energetsko rabo izhaja iz dobre namere, saj si vsi prizadevamo za čimprejšnjo rešitev vprašanja poplavne varnosti v naši občini. Vendar moramo poudariti, da gre za parcialno rešitev, ki je privlačna samo na prvi pogled, medtem ko v praksi ne bo učinkovita. Povzročila bi predvsem več škode kot koristi. Vsekakor pa bi izvajanje takšnega deljenega projekta trajalo predolgo, kar je za prebivalce, ki se soočajo s poplavno nevarnostjo ob vsakem večjem deževju, povsem nesprejemljivo.
Ključni izziv so varovana območja v Naturi 2000, v katera je treba poseči in to v vsakem primeru, tudi če želimo urediti zgolj varovanje pred poplavami. Preprosto ni mogoče zagotoviti poplavne varnosti teh krajev, ne da bi posegli v vodotoke. Le z zgrajeno HE Mokrice se bodo izvedle takšne tehnične rešitve, ki bodo povečale pretočnost struge Save in posledično znižale gladine reke ob velikih pretokih. Poleg naselij Loče, Mihalovec, Rigonce, Čatež ob Savi sta problematični še Krška vas in Velike Malence, ki ju Krka vedno znova poplavi, ker ne more odtekati v Savo. Zato je dno Save pod sotočjem treba poglobiti.
Kljub temu, da se država zaveda problema poplavne ogroženosti in si že leta prizadeva to rešiti z izgradnjo HE Mokrice, projekt zaradi pravnih in upravnih postopkov ostaja blokiran. Poudariti je potrebno, da bi poplavna varnost v naši občini lahko bila že zdavnaj zagotovljena, a se vedno znova zaplete zaradi tožb nasprotnikov projekta zoper odločitve države. Vsaka nova rešitev ali delitev projekta bi se soočala z istimi ovirami, saj zahteve in tožbe aktivistov, ki so proti kakršnimkoli posegom v Natura 2000 območja, ostajajo ključna ovira.
Občina Brežice je skupaj s krajani ogroženih območij že v procesu sprejemanja državnega prostorskega načrta (DPN) za HE Mokrice aktivno sodelovala. Pri tem smo si v širokem krogu deležnikov, kot so Zavod za varstvo narave, Zavod za ribištvo, vodarske institucije in številne druge organizacije, tudi nevladne, uspeli izboriti, da se izvedejo vse rešitve na način, da bomo imeli trajno in celovito rešeno problematiko poplavne nevarnosti.
Ljudje, ki so nenehno izpostavljeni poplavni nevarnosti, težko razumejo, da zakoni, nenazadnje tudi v 2013 sprejet DPN, odobrene rešitve s strani stroke in konsenz ključnih deležnikov niso dovolj, da bi se postopki za projekt HE Mokrice lahko nadaljevali. Preseneča jih, da imajo nekateri aktivisti moč, da blokirajo projekt, ki je strateško pomemben tako za lokalno prebivalstvo kot celotno Slovenijo, ki bo v prihodnje nujno potrebovala dodatno električno energijo.
Takšne rešitve, z izvedbo HE Mokrice, je kot najprimernejše prepoznala in sprejela tudi pristojna stroka. Usklajevanja odprtih vprašanj so potekala skoraj 10 let, zato si ne moremo privoščiti, da bi sedaj zopet začeli iskati in usklajevati neke nove ideje od začetka, ker bi s tem povzročili čakanje še nekaj nadaljnjih desetletij, da bi uresničili poplavno varnost.
Širjenje predloga delitve projekta na dva dela po oceni Občine Brežice ni konstruktivno. Ljudem dajati nestrokovne in lažne obljube in projekt spreminjati čez palec in brez vključevanja stroke je tudi neodgovorno. Takšne parcialne rešitve, ki niso imele jasne strategije in so nastajale v odsotnosti vodarske stroke, so se namreč vrsto let izvajale ob Savinji, posledice pa so bile vidne ob lanskoletnih avgustovskih poplavah. Takšne situacije v Posavju preprosto ne bomo dovolili! Zato gradnjo HE Mokrice podpiramo in želimo, da se izvede čim prej. Le tako bomo ljudje lahko ob dežju mirno spali.
V postopku umeščanja HE Mokrice v prostor so nam bile za naše poplavno območje natančno predstavljene številne strokovne študije, ki so jih izvedli Fakulteta za gradbeništvo Univerze v Ljubljani, Hidroinštitut in Inštitut za vode Republike Slovenije. Izdelani so bili matematično fizični modeli in poplavne karte, na osnovi katerih je stroka utemeljila, da bodo z ureditvijo obsavskega prostora in z zaključeno izgradnjo verige hidroelektrarn na spodnji Savi preprečene nadaljnje poplave. S tem bo preprečeno nadaljnjo ogrožanje varnosti in premoženja tukaj živečih ljudi. Odlična dokaza, zakaj je potrebno poslušati stroko, sta občini Sevnica in Krško, kjer so poplave učinkovito in celovito obvladane. In to že več kot 10 let.